çumra nöbetçi eczane Çumra Nöbetçi Eczane   { Özkan Eczanesi }   çumra nöbetci eczane telefonu 0332 447 00 10   çumra nöbetci eczane adresi Bakkalbaşı Mh. İzmir Sk. No:27/C-D
27 Eylül 2020 Pazar

Alibeyhüyüğü

Alibeyhüyüğü Köyü, Mahallesi Nerede ve Hangi İlçeye Bağlı? Alibeyhüyüğü Kasabası, mahellesi Konya il sınırları içinde olup, Çumra ilçesine bağlıdır. Alibeyhüyüğü Kasabası bağlı olduğu Çumra ilçe merkezine 9 kilometre mesafe uzaklıktadır. Alibeyhüyüğü Kasabası Konya şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 41 kilometredir. Alibeyhüyüğü Kasabası ilk çağlarda İsauria Bölgesinin başlangıç kısmını teşkil eden antik yerleşim birimlerinden birisidir.

Tabiat güzelliği yönünden önemli bir memleket köşemizdir. Tarihi ve Kültürel yönden Karamanoğulları ve Osmanlı dönemine ait zengin bir mirasa sahiptir. Alibeyhüyüğü Anadolu’da İslam-Türk Hakimiyetiyle Afşar Türkmenlerinin bölgeye gelip yerleştiği, Karaman oğlu Sultan Alaeddin Bey döneminde bölgede söz sahibi olan Ali bey ve kasabadaki Hüyük’ten adını almıştır.

Bu Hüyük Likaonia bölgesinden İsauria bölgesine girişi sağlayan yolların hareket noktalarından birisi üzerindedir. Konya-Karaman yolunun 38. km sinde yolun güneyinde yer almaktadır.

Alibeyhüyüğü
Okunma : 8337 Çumra Köyler Listesi