çumra nöbetçi eczane Çumra Nöbetçi Eczane   { Yeni Doğan Eczanesi }   çumra nöbetci eczane telefonu 0332 447 33 13   çumra nöbetci eczane adresi Yenidoğan Mh. Alparslan Cd. No:76a-b
19 Ocak 2021 Salı

YGS Sınavı için Yeni Kimlik Kartı Şart mı?

çumra haber tarihi 01.02.2017    çumra haber kategori Eğitim     çumra haber okunma 1899
YGS Sınavı için Yeni Kimlik Kartı Şart mı? 2017 YGS Sınavı için Yeni Kimlik Kartı Şart mı? 
Öğrenci ve veliler yeni kimlik kartı için internet üzerinden randevu alma telaşına girdi. Özellikle sosyal medyada yeni kimliklerin zorunlu olduğu yönünde bir bilgi dolaşıp duruyor. Lütfen sosyal medyada duyduğumuz her bilgiye inanmayınız. Belgeli ve dayanağı olan bilgileri araştırınız. 

Öncelikle 2017 YGS sınavına girecek adayların 15. yaşını doldurduktan sonra resimli nüfus cüzdanlarını yasalar gereği değiştirmiş olmaları gerekiyor. Eğer 15 yaşından sonra resimli kimlik kartı almışsanız sizin için herhangi bir sorun yok.

15. Yaşında alınmış resimli kimlik kartı ile sınava girebilirsiniz. Eğer kimlik kartında bir şekilde sorun oluştuysa, sınava girebileceğiniz tek alternatif kimlik olarak sadece kullanım süresi geçerli olan ve Biyometrik resim bulunan PASAPORT kullanılabilir. Çipli olmak zorunda değil.
NOT: Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak. Adayların nüfus cüzdanında soğuk damga olması, güncel bir fotoğrafının ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun süresinin de geçerli olması gerekiyor.

Bu konuda ÖSYM de aşağıda yer alan açıklamayı yayınladı.
ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi DUYURU (20 Ocak 2017) 
2017 YGS Adaylarının Dikkatine! 
İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olan kimlik kartlarının yenilenmesi başvurularında yeni kimlik kartı düzenleninceye kadar 15 gün geçerli “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenmektedir. Bu süreyi düşünerek, kimlik değişikliği talebi olan adayların yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav günlerine bırakmamaları önem taşımaktadır. 

Adaylar mevcut Nüfus Cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen 15 gün süreli “Geçici Kimlik Belgesi” ile de sınava girebileceklerdir. Adaylara önemle duyurulur.
çumra haber yorumları cumradan.com